Lappi I 148-404-16-5 määräala 2
Inari
Object number: 250618529
Surface area
approx. 1 ha
Timber volume
-
Price request
35 000 €
Description
Rantatontti Inarissa komealla mäntykankaalla rauhallisella sijainnilla.
Myynnissä rauhaisa n. 10 000 m2 (1 ha) rantatontti (määräala) Inarissa Kaamasen kauniissa maisemissa Joukhaisjärven rannalla. Rantatontilla on komeita petäjiä sekä rantaviivaa Joukhaisjärveen noin 106 m. Alue on kangasmaata, joka laskee loivasti rantaan. Rannassa on hiekkapohja, ja järvi on kirkasvetinen. Rantatontilta aukeaa upeat näkymät Joukhaisjärvelle ja ympäristön vaaroille. Joukhaisjärvi on osin Kaamasen kalastuskunnan vesialuetta ja loppuosa on valtion vesialuetta (vapalupa-alue Muotkatunturi-Kaldoaivi). Lähettyviltä alkaa laajat valtion maa-alueet ja valtion pienriistalupa-alue Kaamanen. Rantatontille rakentaminen poikkeamisluvalla. Myyjä tai välittäjä/välitysliike eivät vastaa mahdollisen luvan saamisesta. Mahdollisuus tehdä kauppakirja ehdollisena rakennusluvan saamisen osalta. Tarkemmat tiedot rakennusluvista ja rakennusjärjestyksestä saa Inarin kunnan rakennusvalvonnasta. Rantatontille kuuluu pinta-alan suhteessa osuudet yhteiseen vesialueeseen 148-404-876-3 Kaamasen kalastuskunta ja yhteiseen maa-alueeseen 148-404-878-1 Kaamasen jakokunta. Lohkomistoimituksessa määritetään muodostettavan kiinteistön rajat sekä käyttöön tarvittavat oikeudet, kuten tieoikeudet kiinteistölle kulkua varten. Tee tarjous, käsittelemme sen pikimmiten. Myyjä pidättää oikeuden hyväksyä tai hylätä tarjouksen. Voit tehdä myös yhteistarjouksen toisen ”Lappi I 148-404-16-5 määräala 1” -kohteen kanssa tai tarjouksen suuremmasta alueesta kiinteistöltä. Tämän puustoisen ja n. hehtaarin laajuisen määräalan rajan etäisyys toisen myynnissä olevan, myös n. hehtaarin laajuisen, määräalan rajasta on n. 127 m, joten molemmat määräalat ovat erityisen yksityisiä ja rauhallisia
Further information
Contains buildings
No
Land use planning
No
Road to the site
No
Own shoreline
Yes
106 m, lake
Details
Downloadable materials
Sales Brochure
Sales_brochure_250618529_202507301524.pdf (139.95 KB)
Other map
Kartta (629.76 KB)
Other map
print (79).pdf (1.13 MB)
Aerial photo
print (71).pdf (4.12 MB)
Other map
Määräalojen etäisyys (645.55 KB)
Approach chart
print (69)läh.pdf (2.07 MB)
Map of the property
148-404-16-5_ATKT_1750240522434.pdf (290.62 KB)
Cadastral certificate
148-404-16-5_KO_1750240519292.pdf (24.2 KB)
Price details
Price of the object
The asking price is 35 000 €, the offer can be more or less.
Payments to the buyer
Ostaja maksaa kauppahinnan lisäksi kaupanvahvistajan palkkion 138 euroa, varainsiirtoveron 3% kauppahinnasta, lainhuudon haun 172 euroa ja lohkomiskulut Maanmittauslaitoksen taksojen mukaan. Mahdollisessa sähköisessä kiinteistökaupassa ostaja maksaa Maanmittauslaitoksen sähköisen kiinteistövaihdannan palvelumaksun 236 euroa.
Time limit for the conclusion of the sale
The buyer undertakes, in accordance with the seller's terms of sale, that the real estate transaction must be completed within 6 weeks of the accepted purchase offer. However, if the completion of the real estate transaction is delayed by more than 8 weeks due to reasons attributable to the buyer's bank, the seller has the right to withdraw from the transaction without compensation. See also rules for the tender procedure.
Questions0
No questions about this object have been presented yet. Questions can be submitted via the contact form below.