Ohrakangas 601-403-61-2
Pihtipudas
Object number: 250219502
Surface area
15.068 ha
Timber volume
633 m³
Offer no later than
19.11.2025 15:00
Price request
42 000 €
Description
Pihtiputaan Junganperällä noin 15 hehtaarin kokoinen Ohralampeen rajoittuva metsätila vaikkapa puuhapalstaksi
Tässä on oivallinen tulevaisuuden tuotot takaava taimikkovaltainen metsätila vaikkapa puuhapalstaksi. Voisiko Ohralammen läheisyyteen pystyttää kenties laavun? Tieyhteydet ja -oikeudet kiinteistölle ovat kunnossa. Kiinteistöltä löytyvät myös osuudet Muurasjärven osakaskuntaan sekä osuudet yhteiseen soranottopaikkaan. Kohteen maapohjat ovat valtaosaltaan kivennäismaata ja hyvän puuntuotoskyvyn omaavia rinnemaita, ravinteisuudeltaan valtaosin tuoretta kangasta tai vastaavaa turvemaata. Kokonaispuusto on tuoreen metsäarvion mukaan noin 700 m3, josta kuusivaltaista ainespuuta on noin 633 m3, ja tukkia ainespuusta on noin 38 %. Tilan nykypuuston laskennallinen kasvu on noin 4 m3/ha/v. Tulevaisuudessa puuston kasvu onkin sitten ennusteen mukaan huomattavasti kovempaa (kts. puuston tilavuus- ja kehitysennuste). Tällä hetkellä metsät painottuvat kehitysluokiltaan varttuneisiin taimikoihin, joita on noin puolet metsämaan pinta-alasta ja pientä taimikkoa on noin 17 %. Kovassa arvokasvussa olevaa harvennettua varttunutta kasvatusmetsää on noin kolmannes metsämaan pinta-alasta. Taimikot ovat luontaisesti syntyneitä, valtaosin kuitenkin hyvin taimettuneita ja täystiheitä. Hoitotarve taimikoissa olisi muutaman vuoden kuluttua. Ohralammen rannassa on kiinteistön kohdalla osin vesijättöä, ja lammesta laskeva kanava on kaupan kohteen puolella. Kanavan eteläpuolella kiinteistöön kuuluu kanavan varressa hyvin kapea kaistale peltoa. Tästä on sovittu niin, että naapuri on viljellyt peltoja kanavaan saakka. Kaikkia rajamerkkejä ei ole löydetty/pystytty tunnistamaan maastokatselmuksen yhteydessä. Kiinteistö kuuluu pieneltä osin yleiskaava-alueeseen M-merkinnällä (kts. kaavaliitteet).
Further information
Contains buildings
No
Land use planning
Yes
Road to the site
Yes
Own shoreline
Yes
35 m, pond
Details
Forest resource data
Timber volume
Main tree species | Volume |
---|---|
Pine (pulpwood) | 73 m³ |
Pine (log) | 76 m³ |
Spruce (pulpwood) | 264 m³ |
Spruce (log) | 165 m³ |
Birch (pulpwood) | 54 m³ |
Birch (log) | 1 m³ |
Total | 633 m³ |
Amount of soil
Soil | Surface area |
---|---|
Forest land | 14,9 ha |
Other land | 0,2 ha |
Total | 15,1 ha |
Forest resource data on a map
Downloadable materials
Sales Brochure
Sales_brochure_250219502_202510231114.pdf (354.15 KB)
Approach chart
Ohrakangas lähestymiskartta.pdf (1.96 MB)
Forest estimate
Ohrakangas metsäarvio.pdf (1.24 MB)
Stand information
Ohrakangas kuviotiedot.pdf (246.65 KB)
Stand map
Ohrakangas kuviokartta.pdf (1.14 MB)
Aerial photo
Ohrakangas Ilmakuva.pdf (5.5 MB)
Other
Puuston tilavuus ja kehitysennuste Ohrakangas.pdf (105.45 KB)
Other
Puustotietojen yhteenveto Ohrakangas.pdf (562.83 KB)
Planning map
Kaavakarttaote Ohrakangas.pdf (1.69 MB)
Plan provision
Muurasjarvi-karttalehti-1-1.pdf (24.58 MB)
Map of the property
601-403-61-2_ATKT_1757569420544.pdf (292.07 KB)
Cadastral certificate
601-403-61-2_KO_1757569417466.pdf (42.13 KB)
Price details
Price of the object
The asking price is 42 000 €, the offer can be more or less.
Payments to the buyer
Ostaja maksaa kauppahinnan lisäksi kaupanvahvistajan palkkion 138 euroa, varainsiirtoveron 3% kauppahinnasta, lainhuudon haun 172 euroa ja mahdolliset lohkomiskulut Maanmittauslaitoksen taksojen mukaan. Mahdollisessa sähköisessä kiinteistökaupassa ostaja maksaa Maanmittauslaitoksen sähköisen kiinteistövaihdannan palvelumaksun 236 euroa.
Time limit for the conclusion of the sale
The buyer undertakes, in accordance with the seller's terms of sale, that the real estate transaction must be completed within 6 weeks of the accepted purchase offer. However, if the completion of the real estate transaction is delayed by more than 8 weeks due to reasons attributable to the buyer's bank, the seller has the right to withdraw from the transaction without compensation. See also rules for the tender procedure.
Questions0
No questions about this object have been presented yet. Questions can be submitted via the contact form below.