Veteli Jauholampi KOIVUKANGAS 4:9 metsätila 35,50 ha
Veteli
Kohdenumero: 260520339
Pinta-ala
35,5 ha
Ainespuun määrä
3 096 m³
Tarjoa viimeistään
21.4.2026 23:59
Hintapyyntö
116 900 €
Kuvaus
Vetelin Jauholammella 35,5 ha kokoinen metsätila. Jauholammen metsäautotie menee tilan rajalle saakka. Tila on runsaspuustoinen ja paljon hakkuumahdollisuuksia sisältävä. Puuston ikärakenteesta suurin osa varttunutta- ja uudistuskypsää metsää, lisäksi hieman nuorta kasvatusmetsää ja taimikkoa.
Vetelin Jauholammella KOIVUKANGAS 4:9 -niminen metsätila, jonka pinta-ala on 35,50 ha. Tilalle johtaa Jauholammen metsäautotie. Tila on hyvin puustoinen, sillä ainespuuston määrä on 3100 m3, josta tukkipuuta 1120 m3. Hakkuumahdollisuuksia on heti runsaasti myös kesäkorjuukelpoisena. Puuston ikäjakautumasta on nuorta kasvatusmetsää 4,5 ha, varttunutta kasvatusmetsää 15,3 ha ja uudistuskypsää metsää 8,8 ha. Taimikkoa on 2,8 ha (kuviot 6 ja 18), jotka saa käsitellä taimikonhoitona heti. Maapohjat tasaisia ja metsänhoidollisesti helppohoitoisia. Tiepiston päässä lajittuneita hiekkakumpareita, josta otettavissa hiekkaa kotitarpeisiin. Tila on nauhoitettu suuntaa-antavasti oranssilla Metsätilat -nauhalla ja tienvarressa opastekyltti. Hannes -myrskyn tuhoja vain vähän. (Yksittäisiä runkoja, yhteensä noin 20-30 runkoa koko tilan alueella).
Lisätiedot
Sisältää rakennuksia
Ei
Kaavoitus
Ei
Tie perille
Kyllä
Omaa rantaviivaa
Ei
Yksityiskohdat
Metsävaratiedot
Ainespuun määrä
| Pääpuulaji | Määrä |
|---|---|
| Mänty (kuitupuu) | 1 604 m³ |
| Mänty (tukkipuu) | 1 020 m³ |
| Kuusi (kuitupuu) | 141 m³ |
| Kuusi (tukkipuu) | 83 m³ |
| Hieskoivu (kuitupuu) | 234 m³ |
| Hieskoivu (tukkipuu) | 14 m³ |
| Yhteensä | 3 096 m³ |
Maapohjan määrä
| Maapohja | Pinta-ala |
|---|---|
| Metsämaa | 31,4 ha |
| Kitumaa | 1,8 ha |
| Joutomaa | 1,8 ha |
| Yhteensä | 35 ha |
Metsävaratiedot kartalla
Ladattavat aineistot
Hintatiedot
Kohteen hinta
Kohteen hintapyyntö on 116 900 €, tarjous voi olla enemmän tai vähemmän.
Ostajalle tulevat maksut
Ostaja maksaa kauppahinnan lisäksi kaupanvahvistajan palkkion 143 euroa, varainsiirtoveron 3% kauppahinnasta, lainhuudon haun 172 euroa.
Aikaraja kaupanteolle
Ostaja sitoutuu myyjän myyntiehdon mukaisesti siihen, että kiinteistökauppa tulee tehdä 6 viikon kuluessa hyväksytystä ostotarjouksesta. Jos kiinteistökaupan solmiminen kuitenkin viivästyy ostajan pankista johtuvasta syystä enemmän kuin 8 viikkoa, on myyjällä oikeus peräytyä korvauksetta kaupasta. Katso myös tarjousmenettelyn säännöt.
Kysymykset0
Kohteesta ei ole esitetty vielä kysymyksiä. Kysymyksiä voi esittää alla olevan yhteydenottolomakkeen kautta.

