Kortesjärvi HIETARANTA 3:154 metsäpalstat, yhteensä 13,8 ha
Kauhava
Kohdenumero: 260521342
Pinta-ala
n. 13,8 ha
Ainespuun määrä
1 968 m³
Tarjoa viimeistään
9.9.2026 23:59
Hintapyyntö
83 900 €
Kuvaus
Kortesjärvellä HIETARANTA 3:154 -tilaan kuuluvat metsäpalstat, yhteensä 13,8 ha. Palstat Purmojärventien ja Suolinevan metsätien varressa. Erittäin puustoiset kohteet, puustoa yhteensä 1995 m3 ja heti paljon hakkuumahdollisuuksia!
Kortesjärvellä HIETARANTA 3:154 -nimiseen tilaan kuuluva metsämääräala, noin 13,8 ha. Kohteeseen kuuluu kaksi erillistä palstaa. Purmojärven maantien varressa 7,9 ha palsta, jossa paljon kookasta tukkipuustoa ja 5 m pituista taimikkoa (saa harventaa heti). Toinen palsta Suolinevan metsätien läheisyydessä on 5,9 ha. Kohteella hakkuukypsää tukkipuustoa ja ensiharvennusikäistä nuorta puustoa. Tälle palstalle ei mene suoraa tieyhteyttä, mutta virallinen kulkuoikeus on merkitty karttaan ja myös maastoon. Kohteen kokonaispuumäärä on 1995 m3, josta tukkipuuta 795 m3 (erittäin hyvälaatuista!). Kohteet on nauhoitettu oranssilla Metsätilat -nauhalla ja tilan rajalla tienvarressa opastekyltti. (Nauhoitus on suuntaa-antava ja voi poiketa todellisesta rajan paikasta). Metsäarvion laatija: Teijo Kronqvist, Mhy Keskipohja
Lisätiedot
Sisältää rakennuksia
Ei
Kaavoitus
Kyllä
Tie perille
Kyllä
Omaa rantaviivaa
Ei
Yksityiskohdat
Metsävaratiedot
Ainespuun määrä
| Pääpuulaji | Määrä |
|---|---|
| Mänty (kuitupuu) | 870 m³ |
| Mänty (tukkipuu) | 745 m³ |
| Kuusi (kuitupuu) | 133 m³ |
| Kuusi (tukkipuu) | 45 m³ |
| Hieskoivu (kuitupuu) | 150 m³ |
| Hieskoivu (tukkipuu) | 3 m³ |
| Lehtipuu (kuitupuu) | 22 m³ |
| Yhteensä | 1 968 m³ |
Maapohjan määrä
| Maapohja | Pinta-ala |
|---|---|
| Metsämaa | 13,4 ha |
| Kitumaa | 0,2 ha |
| Yhteensä | 13,6 ha |
Metsävaratiedot kartalla
Ladattavat aineistot
Hintatiedot
Kohteen hinta
Kohteen hintapyyntö on 83 900 €, tarjous voi olla enemmän tai vähemmän.
Ostajalle tulevat maksut
Ostaja maksaa kauppahinnan lisäksi kaupanvahvistajan palkkion 143 euroa, varainsiirtoveron 3% kauppahinnasta, lainhuudon haun 172 euroa sekä lohkomiskulu Maanmittauslaitoksen taksojen mukaisesti.
Aikaraja kaupanteolle
Ostaja sitoutuu myyjän myyntiehdon mukaisesti siihen, että kiinteistökauppa tulee tehdä 6 viikon kuluessa hyväksytystä ostotarjouksesta. Jos kiinteistökaupan solmiminen kuitenkin viivästyy ostajan pankista johtuvasta syystä enemmän kuin 8 viikkoa, on myyjällä oikeus peräytyä korvauksetta kaupasta. Katso myös tarjousmenettelyn säännöt.
Kysymykset0
Kohteesta ei ole esitetty vielä kysymyksiä. Kysymyksiä voi esittää alla olevan yhteydenottolomakkeen kautta.

