Metsätila Jämijärvellä, Mäkilehto
Jämijärvi
Kohdenumero: 260522004
Pinta-ala
30,47 ha
Ainespuun määrä
2 775 m³
Tarjoa viimeistään
28.10.2026 23:00
Lähtöhinta
135 000 €
Kuvaus
Monipuolinen ja puustoinen määräala metsää hyvän tieyhteyden varrella Jämijärvellä Tykkööllä.
Myytävänä monipuolinen metsätila tien vieressä. Metsämaan kehitysluokkajakauma on tasapainoinen: - uudistuskypsää metsää 6,4 ha - varttunutta kasvatusmetsää 7,6 ha - nuorta kasvatusmetsää 4,4 ha - taimikkoa 8,5 ha - kitumaata 3,5 ha Kasvupaikat ovat pääosin hyviä. Valtaosa metsistä on tuoretta kangasta, minkä lisäksi tilalla on lehtomaista, kuivahkoa, kuivaa sekä karukkokangasta. Puustoa on yhteensä noin 2 700 m³, josta tukkipuun osuus on lähes 50 %. Puustorakenne tarjoaa sekä välittömiä hakkuumahdollisuuksia että tulevaisuuden kasvupotentiaalia. Kohde sijaitsee tien varressa, mikä mahdollistaa helpon puutavaran korjuun ja varastoinnin. Tilan pohjoisosassa sijaitsevat rakennukset sekä peltoalue eivät kuulu kauppaan, vaan jäävät myyjälle. Metsäarvion laatimisen jälkeen kohteelta on korjattu noin 20 m³ tuulenkaatoja aukon reunalta sekä noin 50 m³ harvennuspuuta. Tarjoukset välittäjälle 28.10.2026
Lisätiedot
Sisältää rakennuksia
Ei
Kaavoitus
Ei
Tie perille
Kyllä
Omaa rantaviivaa
Ei
Yksityiskohdat
Metsävaratiedot
Ainespuun määrä
| Pääpuulaji | Määrä |
|---|---|
| Mänty (kuitupuu) | 814 m³ |
| Mänty (tukkipuu) | 854 m³ |
| Kuusi (kuitupuu) | 427 m³ |
| Kuusi (tukkipuu) | 415 m³ |
| Hieskoivu (kuitupuu) | 221 m³ |
| Hieskoivu (tukkipuu) | 44 m³ |
| Yhteensä | 2 775 m³ |
Maapohjan määrä
| Maapohja | Pinta-ala |
|---|---|
| Metsämaa | 26,9 ha |
| Kitumaa | 3,5 ha |
| Yhteensä | 30,4 ha |
Metsävaratiedot kartalla
Ladattavat aineistot
Hintatiedot
Kohteen hinta
Kohteen lähtöhinta on 135 000 €, mutta voit tarjota myös enemmän.
Ostajalle tulevat maksut
Ostaja maksaa kauppahinnan lisäksi kaupanvahvistajan palkkion 143 euroa, varainsiirtoveron 3% kauppahinnasta, lainhuudon haun 172 euroa ja mahdolliset lohkomiskulut Maanmittauslaitoksen taksojen mukaan. Mahdollisessa sähköisessä kiinteistökaupassa ostaja maksaa Maanmittauslaitoksen sähköisen kiinteistövaihdannan palvelumaksun 236 euroa.
Aikaraja kaupanteolle
Ostaja sitoutuu myyjän myyntiehdon mukaisesti siihen, että kiinteistökauppa tulee tehdä 6 viikon kuluessa hyväksytystä ostotarjouksesta. Jos kiinteistökaupan solmiminen kuitenkin viivästyy ostajan pankista johtuvasta syystä enemmän kuin 8 viikkoa, on myyjällä oikeus peräytyä korvauksetta kaupasta. Katso myös tarjousmenettelyn säännöt.
Kysymykset0
Kohteesta ei ole esitetty vielä kysymyksiä. Kysymyksiä voi esittää alla olevan yhteydenottolomakkeen kautta.

