Metsätilat.fi:n välittämien metsätilojen määrät ovat vahvassa kasvussa. Metsätilat.fi:n välittämien metsähehtaarien määrä vuoden alusta elokuun loppuun on kasvanut lähes 30 prosenttia edellisvuoteen.
Viime vuoden lopulla tilakauppaa tehtiin ennätystahtiin ja tammikuussa viimeisteltiin vielä runsaasti kauppoja, jotka oli jo sovittu edellisen vuoden puolella.
Metsätilamarkkinoiden ennätysvuosi lupaa hyvää vuodelle 2025
Korkotason lasku vaikutti viime vuoden metsätilamarkkinoihin niin, että kauppamäärissä lyötiin loppuvuodesta ennätyksiä. Välittäjiä käytettiin selvästi enemmän ja omatoiminen myynti vähentyi.
Kiivaan kevään ja kesän jälkeen metsätilakaupassa uskallettiin odottaa, että syksy tulisi olemaan myös vilkasta aikaa. Tarjonta onkin jatkunut tasaisen korkealla tasolla koko syksyn.
Metsätiloilla kysyntä on edelleen suurempaa kuin tarjonta
Helmikuun välittäjäbarometrimme mukaan metsätilojen osalta markkinoilla on edelleen lievä alitarjonta. Kysyntä on vahvaa, vaikka markkinat ovatkin rauhoittuneet.
Yksityiset metsänostajat ovat aktivoituneet metsätilamarkkinoilla
Metsätilojen kauppa on jo usean vuoden ajan vakiintunut hyvälle tasolle. Metsästä sijoituskohteena ollaan kiinnostuneita ja kohteet ympäri Suomen saavat tasaisesti tarjouksia.
Olet nyt uudistuneilla metsatilat.fi-sivuilla. Kuten huomaat sivujen ulkonäössä on uutta, mutta paljon on myös entistä. Entisellään on Suomen ylivoimaisesti suurin valikoima metsätiloja ja runsaasti myös muita maaseudun kiinteistöjä. Löydät jatkossakin valtaosan maassamme myytävistä metsistä täältä.